Kuidas kodustes tingimustes suurepärast cappuccinot valmistada?

1.4.2020

Kui oled tõeline kohvigurmaan, siis ilmselt on sul olemas ka oma lemmikkohvik, kus professionaalne barista oskab valmistada just sellise maitsega vahuse cappuccino, nagu sulle meeldib. Kuid alati ei peagi suurepärase kohvi nautimiseks kodust välja minema. “Õigete võtetega saab ka kodustes tingimustes head cappuccinot valmistada,” ütleb Pauligi kohvikoolitaja ja barista Mihkel Jürimaa. 

Tihke piimavaht ja tummine espresso

Ideaalse cappuccino maitse seisneb heas espressos ja selle tummiseid noote tasakaalustavas piimavahus. Vaht peab olema tihe, suurte õhumullideta ja siidine. Espresso peab olema piisavalt kange, et anda cappuccinole tugev maitse.

Seepärast sobivad cappuccino valmistamiseks eelkõige just tumedama röstiga kohvioad, mis annavad espressole rohkem mõrusid maitsenüansse. Espresso tegemiseks mõeldud kohvisegudesse on sageli lisaks araabika ubadele lisatud ka robusta sordi kohviube, mis annavad espressole omase täidlase ja intensiivse maitse. Siiski on olemas ka palju espressosegusid, milles ongi ainult 100% araabika oad ning neistki valmib kvaliteetne cappuccino. Samuti on kohvimaailmas levima hakanud hoopis trend kasutada cappuccino valmistamiseks heleda röstiga ube!

Et aidata otsustada, milliseid ube koduseks cappuccino-elamuseks valida, on enamike kohvipakendite peal kirjas, kas need sobivad espresso ja espressopõhiste jookide valmistamiseks. 

Kas hea cappuccino saab ka taimse piimajoogiga?

Lühikene vastus – saab küll. Peab vaid arvestama, et osad taimsed piimajoogid lähevad väga hästi vahtu, kuid mõne teisega on tiheda ja tugeva vahu saamine paras väljakutse. Veebruaris läbiviidud taimsete piimade testis valisid Pauligi kohvieksperdid lemmikuks Valio Oddlygood kaerapiima, mis läheb hästi vahtu ning on mõnusalt maheda maitsega igal temperatuuril. Kui eelistad magusamat kohvi, siis tasuks proovida näiteks mandli- või kookospiima. 

Lehmapiima puhul annab piimavahule magusa maitse selles sisalduv laktoos ning kreemise konsistentsi piimarasv. Heas kohvipiimas on rasvaprotsent 2-3%. Väga oluline number, mida piima puhul peab veel tähele panema, on piisav valgusisaldus. Valk annab piimale tekstuuri ja aitab luua tiheda ja tugeva vahu. Kvaliteetse vahu saab, kui piima valgusisaldus jääb 3,0 g juurde 100 g piima kohta. 

Kodune kohvinauding algab kohvimasinast

Tõsi on, et ilma korraliku kohvimasinata kodus head cappuccinot valmistada ei saa: selleks on vajalik kas traditsiooniline kohvimasin või automaatne espressomasin. Et kohv oleks sama hea kui sinu lemmikkohvikus, soovitab Pauligi barista Mihkel meeles pidada need neli sammu:

  1. Seadista masin pigem peenema jahvatusastme peale. Oluline on siinkohal meelde jätta, et veski seadeid võib reguleerida vaid siis, kui masin kohviube parasjagu jahvatab ning korraga võib keerata veskit edasi vaid ühe jahvatusastme kaupa.
  2. Kasuta vahustamiseks külma piima (taimset piima kindlasti enne loksutada). 
  3. Enne kohvi valmistamist pane masinasse värske vesi ja veendu, et masin oleks korralikult puhastatud.
  4. Vala kohvimasinasse ainult tarbitav kohvikogus. Liiga palju kohviube veskis tähendab, et need jäävad sinna seisma ning nende maitseomadus ja värskus kaob.
Back to top