Kohv tuleb kaugelt

Kohvi kasvatatakse 50-60 riigis mitmel pool üle maailma. Suurimad kohvitootjamaad on Brasiilia, Vietnam, Colombia, Indoneesia ja India, kus toodetakse kokku umbes 70% kogu maailma kohvist. Kohviga teenib elatist enam kui 20 miljonit kohvikasvatajat. Üle 70% maailma kohvist tuleb väikeistandustest. Seetõttu on kohvikaubandusel paljudes arengumaades nii majanduslikult kui sotsiaalselt oluline roll.

Kohv kasvab soojas kliimas

Kohv kasvab ekvatoriaalses troopikas, 600-1600 meetri kõrgusel merepinnast. Külmatundlik kohvitaim võib kasvada koguni 10 meetri kõrguseks puuks. Kohviistandustes kärbitakse kohvitaimed saagikorjamise hõlbustamiseks sobiva kõrguseni.

Kohvitaim hakkab vilja kandma 2−4 aasta vanuselt. Üks kohvitaim annab umbes 400-1500 grammi toorkohvi. Kirsisuurused kohvimarjad on korjamiseks küpsed, kui need on värvunud tumepunaseks. Kohvioad kasvavad kokkusurutult marjade sees, kus neid kaitseb õhuke kile.

Kohvi ostmine juhindub kvaliteedist

Paulig ostab toorkohvi muuhulgas Brasiiliast, Colombiast, Peruust, Guatemalast, Kenyast ja Etioopiast. Ostame enamuse kohvist otse tootjamaa eksportijatelt. Pauligit tuntakse kohvitootmisega tegelevates riikides kõrge kvaliteediga kohvi ostjana. Pauligi kvaliteet on saanud kohvisektoris omaette mõisteks. Paulig ostab umbes 0,7% maailma aastasest kohvitoodangust, kokku enam kui 60 miljonit kilogrammi toorkohvi 10-15 erinevast riigist.

Pauligi kohvid on hoolikalt välja töötatud kohvisegud, mis valmistatakse erinevate päritolumaade kohvisortidest. Igal tootel on oma iseloomulik peensusteni viimistletud maitse. Paulig ostab keskmisest parema kvaliteediga toorkohvi, mille kõrge kvaliteedi eest maksame lisatasu. Maitse ja teiste kvaliteedinäitajate kõrval on oluline ka see, et saaksime vajalikke toorkohvisorte piisaval hulgal. Sel juhul saame olla kindlad, et meie tooted maitsevad alati hästi.

 

Kohvi transporditakse laevaga

Kohvisaadetised toimetatakse kohvi päritolumaalt laevaga Euroopasse ja Soome alles pärast seda, kui meie kvaliteedispetsialistid on igast partiist võetud kohvinäidist maitsnud ja selle heaks kiitnud. Päritoluriikidest Soome teel olevad kohvikonteinerid toimetatakse kõigepealt Euroopasse, tavaliselt Hamburgi ja Antwerpenisse. Parimal juhul saabub kohv Brasiiliast Vuosaari sadamasse umbes kolme nädalaga, kuid see teekond võib kesta ka kuni kaks kuud.         
Igal aastal toob Paulig Soome rohkem kui 60 000 tonni toorkohvi. Kohv toimetatakse laevaga Vuosaari sadamasse, mis asub Pauligi kohvitehase vahetus läheduses. Suurem osa (87%) Pauligisse saabuvast toorkohvist on pakitud ülisuurtesse kottidesse, mis mahutavad umbes 20 000 kilogrammi toorkohvi. Ülejäänud toorkohv toimetatakse Pauligisse traditsioonilistes 60-kilostes kohvikottides. Konteinerisse mahub kohvisordist sõltuvalt umbes 17-19 tonni toorkohvi.
Tveri kohvitehase jaoks tehakse toorkohviostud Soomes, kuid kohvisaadetised toimetatakse otse Venemaale. Praegu kasutatakse peamiselt Kotka sadamat Soome idaosas, kust kohvikonteinerid viiakse maanteed mööda edasi Tveri. Maanteetransport on osutunud kõige tõhusamaks transpordiliigiks Kotka sadama ja Tveri kohvitehase vahel.

Vuosaaris viiakse kohvikonteinerid veoautodega sadamast otse kohvitehasesse, kus need pärast kvaliteedikontrolli ladustatakse toorkohvimahutitesse. Mahutitest läheb toorkohv edasi tootmisesse. Valmistootelaost toimetatakse kohv hulgimüüjate jaotuskeskustesse või eksporditakse välismaale.

Kohv naudinguhetkedeks

Maailma suurimad kohvijoojad on soomlased, nad joovad umbes 5 tassi kohvi päevas. Baltimaades, sealhulgas Eestis, juuakse keskmiselt 1-3 tassi kohvi päevas.
Me uurime aktiivselt muutusi tarbimisharjumustes ja maitse-eelistustes ning jälgime kohvitrende erinevatel turgudel. Arendame pidevalt oma tootevalikut ja teenuseid koostöös partnerite, klientide ja tarbijatega, kellega kohtume klienditeeninduses, messidel, üritustel ja sotsiaalmeedia vahendusel. Tänu tarbijate põhjalikule tundmisele ja tarbijatega peetavale dialoogile saame tuua turule uuenduslikke tooteid ja pakkuda laia valikut maitsenaudinguid muutuvate kohvivajaduste tarbeks. Samuti pakume erinevatel turgudel tooteid, mille väljatöötamisel on arvestatud  just selle turu maitse-eelistusi ja kohvi valmistamisharjumusi.

Kaubandusliku tähtsusega kohvisordid

Arabica  
Arabica (Coffea arabica) maitse on nüansirikas. See moodustab 60% maailma kohvitoodangust.   Robusta (Coffea canephora) on tugevama maitsega. See sobib hästi tumeda röstiga kohvisegudesse, näiteks espresso valmistamiseks. Robusta moodustab umbes 40%  maailma kohvitoodangust.

 

Kohvimarjast kohvioaks

Kahvimarjasta jalostuu kahvipapuKohvisaak korjatakse sõltuvalt tootjamaast ja piirkonnast kas käsitsi või masinaga. Käsitsi korjamine on levinud näiteks Colombias, Kesk-Ameerikas ja Aafrikas, kus kohvi kasvatatakse tavaliselt mäenõlvadel. Mehaaniline kohvikoristamine on levinud Brasiilia tasandikel.

Pärast korjamist on tähtis  kohvimarjad kiiresti töötlemisse saata, et säilitada nende kvaliteet. Seemned ehk kohvioad eraldatakse kohvimarjadest, need puhastatakse, kuivatatakse ja sorteeritakse. Müügivalmis kohvioad toimetatakse kohviekspordiga tegelevatele ettevõtetele, kes müüvad ja saadavad kohvi kõikjale üle maailma.

Oluline toode maailmakaubanduses

Rahaliselt on toorkohv õli järel teine enim kaubeldud tooraine maailmas. Aastal 2010 toodeti maailmas 134,1 miljonit kotti (60 kg) kohvi ja aastal 2011 oli see näitaja 132,4 miljonit kotti. Suurimad tootjamaad olid Brasiilia, Vietnam, Etioopia ja Indoneesia. Allikas: ICO »

Toorkohvi hinda mõjutab pakkumise ja nõudluse tasakaal, saagiprognoosid, ilm ja sademete hulk. Hind võib suuresti varieeruda, kui turul toimub tootmismahtude või kvaliteedi osas järske muutusi. Viimastel aastatel on tooraineturul tegutsevate investeerimisfondide tegevus suurendanud toorkohvi hinnakõikumisi.
Kohvi hind kujuneb börsidel. Pauligi poolt enim kasutatud araabika kohv on noteeritud New Yorgi kohvibörsil. Mõnedes toodetes kasutatava robusta kohvi hind määratakse aga Londoni kohvibörsil. Kuigi toorkohvi hinnatase määratakse kindlaks börsidel, toimub tegelik toorkohviga kauplemine siiski müüja ja ostja vahel.

Röstimisel sünnivad aroomid

Kohvi meeldivad aroomid ja hõrgud maitsed ning värv sünnivad röstimise käigus.  Röstimise ajal aurustub toorkohvis leiduv vesi, kohviubade rohekas värvus muutub järk-järgult pruuniks ja koostis muutub. Valgud ja süsivesikud lagunevad kohvis aminohapeteks ja suhkruteks. Need reageerivad omavahel, moodustades sadu erinevaid aroomiaineid. Röstimise ajal lagunevad ka toorkohvis olevad happed. Mida tumedamaks kohv röstitakse, seda vähem on selles happeid. Röstimise aeg sõltub kohvisordist ja see kestab 5-15 minutit. Kohvi röstitakse röstimistrumlis kuumas 400-kraadises õhuvoolus.

Paahdossa syntyvät aromit

Pärast röstimist kohv jahvatatakse, pakendatakse ja ladustatakse ning seejärel toimetatakse klientidele. Kohv jõuab kiiresti kauplustesse ning pakub peagi tarbijatele maitsenaudinguid. Tänu kaasaegsele pakendamistehnoloogiale ja kvaliteetsetele pakkematerjalidele garanteerib Paulig, et  kohv püsib pakendis värske terve aasta.   Kohvitooted pakendatakse peamiselt laminaatpakenditesse. Kõige populaarsem on 500-grammine vaakumpakend, milles müüakse ka enamus meie populaarsetest Paulig Classic ja President kohvisegudest.

Pauligi kvaliteedijuhtimine põhineb rahvusvahelisel ISO 22000 standardil. Kvaliteedi tagamisel on oluline osa enesekontrollil, mis hõlmab kõiki kohvi töötlemise etappe toorkohvi ostmisest kuni valmistooteni. Enesekontroll hõlmab ka kohvi aistingupõhist hindamist. Maitsmisrühma kuuluvad Pauligi kvaliteedispetsialistid kontrollivad kohvi välimust, aroomi ja maitset korduvalt erinevatel tootmisetappidel kohvi teekonnal oast tassini.

Back to top